Ще нещодавно питання: «Яка труба для опалення та водопостачання краща?» навіть не виникало, оскільки варіант був лише один: металева. Зараз вибір матеріалів для трубопроводу набагато ширший: поліетилен (ПЕ), поліпропілен (PPR), металопластик, нержавіюча сталь і т.д. У статті ми розповімо про те, чим відрізняються поліпропіленові труби від інших, порівняємо їх і з'ясуємо, які з них кращі.
Зміст:
- Які труби підходять для квартири та приватного будинку
- Поліпропілен
- Сталь
- Нержавіюча сталь та мідь
- Полівінілхлорид
- Поліетилен
- Металопластик
- Що краще: поліпропіленові чи металопластикові труби
- Висновки
Які труби підходять для квартири та приватного будинку
Для виготовлення опалювальних, водопровідних та каналізаційних труб використовують різні матеріали. Роблячи вибір, потрібно враховувати сферу застосування, умови експлуатації, фінансові можливості.
Поліпропілен
Що таке поліпропіленова труба і чому вона користується такою популярністю? Поліпропілен (ППР, PPR) – це сучасний дуже міцний та надійний матеріал, який підходить для гарячого та холодного водопостачання, опалення, каналізації, він призначений як для технічної, так і для питної води.
Вироби з ППР бувають одношаровими та армованими (алюмінієм, скловолокном або іншими матеріалами). Сфера застосування - це те, чим відрізняються армовані поліпропіленові труби від звичайних. Перші мають невелике теплове розширення та підходять для опалення та гарячого водопостачання. Другі допустимо використовувати лише для холодної води та каналізації.
Поліпропіленові труби цінуються за такі особливості:
- тривалий термін експлуатації;
- стійкість до плісняви, хімічних речовин;
- відсутність корозії та вапняного нальоту;
- невелика вага;
- здатність витримувати великий тиск та високу температуру (тільки для армованих виробів);
- міцність та надійність з'єднань;
- доступна ціна;
- збереження цілісності та робочих властивостей на морозі до -15˚С;
- широкий вибір діаметрів: від 16 до 125 мм;
- хороша тепло- та звукоізоляція;
- безпечні для здоров'я.
Тим, хто вибирає вироби з PPR, важливо знати, як маркуються поліпропіленові труби: РРН – для холодного водопостачання, РРВ – для гарячої та холодної води, теплої підлоги, PPR – для будь-якої області, в тому числі для опалення, PPS – для найскладніших умов, вогнестійкі вироби.
Те, як здійснюється монтаж поліпропіленових труб, може здатися складним, але це не так. Для з'єднання знадобиться спеціальний зварювальний апарат, який також називається паяльником. Освоїти процес спаювання досить легко та швидко.
До мінусів ППР можна віднести те, що вони не підходять для великих морозів та об'єктів з високим рівнем пожежної небезпеки. Хоча в останньому випадку є виняток – труби з маркуванням PPS.
Сталь
Колись звичайні труби зі сталі зараз практично не використовуються. В основному їх застосовують для реконструкції вже наявних трубопроводів, хоча часто навіть до старих металевих труб приєднують сучасні ППР за допомогою спеціальних фітингів.
Причин, через які сталеві труби залишаються в минулому, небагато, але вони суттєві: схильність до корозії, поява на стінках відкладень, випадання конденсату, складність монтажу, який вимагає спеціального обладнання та певних професійних навичок. Зараз існують оцинковані зсередини труби, менш схильні до іржі, але згодом захисний шар стирається. Боротися з утворенням нальоту допомагає регулярне прочищення, а з конденсатом – утеплення, але ці процедури суттєво ускладнюють експлуатацію трубопроводу.
Але не все так погано, є у сталевих труб переваги. По-перше, вони дешеві, по-друге, міцні. Сталь стійка до механічних пошкоджень, високої температури, стрибків тиску. За умови подачі чистої води з незначною кількістю домішок і сторонніх частинок труби з металу можуть прослужити більше 20 років, щоправда, вода, яка подається в будинки, далеко не така чиста. З урахуванням всього вищесказаного відповідь на запитання: «Що краще сталеві або поліпропіленові труби?» стає очевидною.
Нержавіюча сталь та мідь
На перший погляд здається, що водопровідні труби з нержавіючої сталі та міді – хороша альтернатива поліпропіленовим, але в них є свої нюанси.
Вироби з нержавіючої сталі не окислюються і не іржавіють, мають великий термін служби, стійкі до ударів, впливу агресивних речовин, перепадів температури та тиску. Вони чудово підходять для питної води. Незважаючи на безліч плюсів, водопровідні труби з нержавіючої сталі не набули широкого поширення через складний монтаж і високу ціну.
Мідні труби також використовуються вкрай рідко через свою вартість та особливості встановлення. Попри довговічність, здатність знезаражувати воду, надійність, великий температурний діапазон, привабливий зовнішній вигляд, відсутність корозії та накипу використовувати їх дуже дорого і тому недоцільно.
Полівінілхлорид
Зовні вироби з полівінілхлориду (ПВХ) схожі на ті, що виконані з поліпропілену, деякі користувачі вважають, що вони взаємозамінні, але це не так. Чим відрізняються поліпропіленові труби від ПВХ? По-перше, температурним режимом. Перші підходять і для холодного, і для гарячого водопостачання, другі – лише для холодного. Крім того, PPR витримує морози, а ПВХ – ні. По-друге, поліпропілен краще протистоїть механічним ушкодженням. Полівінілхлорид недорогий, легкий та безпечний, він не горить, тому його використовують там, де є висока ймовірність загоряння.
Сфера застосування водопровідних та каналізаційних труб з ПВХ широка, але важливо пам'ятати, що якщо вони прокладаються там, де температура повітря опускається нижче 0˚С, то обов'язкове утеплення. Також полівінілхлоридні труби використовуються для прокладання електропроводки та кабелів.
Поліетилен
Щоб зрозуміти, що краще поліетиленові або поліпропіленові труби, необхідно розрізняти два види ПЕ - низького тиску та зшитий. Вироби з поліетилену низького тиску призначені тільки для холодної води, зі зшитого – для будь-якої. Зшиті труби для водопроводу були б найкращими, якби не висока ціна.
Поліетиленовий трубопровід не заростає і не іржавіє, він стійкий до хімічних речовин, не боїться морозів, але при температурі нижче 0˚С багато фахівців не рекомендують його експлуатувати. Гідравлічний опір мінімальний, тому пропускна спроможність труб залишається постійною. При правильному монтажі вони прослужать довгий час.
Незважаючи на безліч переваг, поліетиленові труби програють поліпропіленовим через обмежену робочу температуру поліетилену низького тиску і високу ціну зшитого.
Металопластик
Тим, хто не часто стикається з пластиковими трубами для опалення або водопостачання, може бути незрозуміло, як відрізнити поліпропіленову трубу від металопластикової. Зовні різниця між ними у кольорі та товщині стінок: PPR-вироби найчастіше сірі та з кольоровими смугами, стінки товсті, металопластикові – білі та тонкіші. Але основна відмінність між ними полягає у конструкції. Металопластик складається з двох шарів зшитого поліетилену та армуючого прошарку (алюмінієва фольга або сітка).
Багатошарова конструкція зумовила численні переваги металопластикових труб: довговічність, надійність, стійкість до агресивних речовин, корозії, замулювання, появи вапняних відкладень. Трубопровід із металопластику простий у монтажі та придатний до ремонту, завдяки пластичності труби можна зігнути вручну. Хороше шумопоглинання дозволить забути про звуки поточної води.
Безліч плюсів зробило металопластикові труби одними з найпопулярніших, але у них є й недоліки: стики, що слабшають з часом, сприйнятливість до УФ-випромінювання і механічного впливу, досить дорогі фітинги та самі труби.
Що краще: поліпропіленові чи металопластикові труби
Найбільш затребувані труби з металопластику та поліпропілену, тому є сенс порівняти ці два матеріали.
характеристика |
поліпропілен |
металопластик |
максимальний робочий тиск, мПа |
2,5 |
2,5 |
робоча температура, °С |
120 |
120 |
максимальна температура середовища, що транспортується, °С |
95 |
110 |
теплопровідність, мвт×м/°С |
0.15 |
0.43 |
шорсткість |
0.015 |
0.07 |
здатність до згинання |
погана, для поворотів потрібні фітинги |
можна зігнути без використання інструментів |
пожежонебезпека |
горить |
не горить |
Висновки
- Для опалення, водопроводу та каналізації застосовуються труби з різних матеріалів. Завдяки співвідношенню ціна-якість найбільшого поширення набули вироби з поліпропілену та металопластику.
- Труби зі сталі дешеві, але за експлуатаційними характеристиками вони програють ППР.
- Вироби з нержавіючої сталі та міді мають масу переваг, але вони дорогі. Доступна вартість – це те, чим кращі поліпропіленові труби.
- Поліетиленові та полівінілхлоридні труби поступаються поліпропіленовим за температурним режимом. Зшитий поліетилен витримує морози, але він недешевий.
- Вибираючи вироби з металопластику та PPR, необхідно враховувати насамперед сферу застосування. Ці матеріали мають подібні якості, ціна на них прийнятна, тому однозначно сказати, яка труба краща не можна.