Розширювальний бак для опалення є спеціалізованим пристроєм, який грає роль накопичувача і компенсатора теплового розширення рідини. Він встановлюється в опалювальних системах закритого та відкритого типу. Є невеликою місткістю у вигляді таблетки або бачка. Є важливим компонентом, без якого робота опалення неможлива.
Розглянемо як він працює. У міру нагрівання теплоносія гідростатичний тиск у контурі зростає, а об'єм рідини збільшується. Надлишки перетікають у розширювальний бак. У міру вистигання об’єм теплоносія зменшується, і він надходить назад до системи.
Місце для монтажу розширювального бака вибирається з урахуванням особливостей системи опалення. Якщо вона з природною циркуляцією, то місткість ставлять у вищій точці (зазвичай це горище). У ній є патрубки для підключення до труб, а також кришка з отвором, через який тиск вирівнюється в середині. Зазвичай подібні конструкції виконують зі сталі або пластику, але сьогодні їх майже не використовують.
Розширювальний бак для котла закритого типу вважається більш практичним та сучасним. Він є мембранним, тобто одна частина відокремлена від другої за допомогою спеціальної герметичної рухомої прокладки. Підключення проводиться за допомогою звичайного шарового крана, поруч ставлять групу безпеки, щоб уникнути пошкодження системи. Принцип роботи мембранного бачка простий: при нагріванні теплоносія він розширюється, тиск зростає, мембрана прогинається убік, заповнений повітрям, через що він стискається. Коли вода остигає, відбувається зворотний процес. Простір заповнений повітрям розширюється, а вода надходить в опалювальну мережу.
Переваги мембранних моделей
До переваг бачків даного типу належать:
- Можливість працювати в системах із примусовою циркуляцією води (або іншого теплоносія).
- Високий ККД та відсутність необхідності у постійному обслуговуванні. Якось налаштована система працює роками, не вимагаючи контролю за рівнем води.
- Безшумність. Жодних сторонніх шумів у процесі експлуатації не виникає.
- Універсальність. Замість води в розширювальний бачок опалення можна додати інші типи теплоносіїв, наприклад, антифриз, масло та ін. Мембрана зазвичай робиться із міцної гуми, тому вона витримує контакт із цими рідинами.
- Простота установки. Підключення можна виконати практично в будь-якому місці (зазвичай виріб розміщують поряд із котлом у котельні).
Єдине, у чому виграє відкритий бак, це в ціні. Але його монтаж, як правило, дорожчий.
Як правильно розрахувати обсяг
В інтернет-магазині SANTAN ви можете придбати бачки різної місткості від 6 до 35 літрів і більше. Перед покупкою необхідно обов'язково розрахувати, яка модель вам підійде. Для цього потрібно знати два параметри:
- Робоча температура у системі. Зазвичай у побутових системах вона не перевищує 70 градусів.
- Коефіцієнт температурного розширення. Для води він становить 0.035.
Далі просто потрібно помножити об'єм води на коефіцієнт. Якщо у вашій системі 100 літрів, то при нагріванні до робочої температури об'єм теплоносія збільшиться на 100 х 0,035 = 3,5 літра.
Відповідно, саме ця кількість рідини буде витіснена у бак. Щоб елементи системи не зашкодили високим навантаженням, зазвичай роблять дворазовий запас по місткості. Тобто, якщо розрахункове значення 3.5 літра, то знадобиться бачок на 7.
Зверніть увагу, що це приблизний розрахунок. Якщо теплоносій нагріти вище за робочі параметри, то змінюється і коефіцієнт. Також багато залежить від місця монтажу (чим нижче, тим вищий тиск, і навпаки). Тому рекомендуємо проконсультуватися з фахівцем, який допоможе купити якісний металевий бак потрібного об’єму.
Хочете купити пристрій, який ідеально підійде для вашої системи? Звертайтеся до нашого інтернет-магазину. Ми пропонуємо:
- Широкий асортимент продукції від перевірених виробників. Усі бачки виконані із міцного металу і не бояться корозії, тому прослужать десятки років.
- Доступні ціни на товари, знижки для постійних клієнтів, будівельних компаній, підрядників та ін.
- Офіційну гарантію на всі види товарів, наявність сертифікатів якості та відповідності.
Також ми здійснюємо доставку по всій Україні – звертайтесь!