Зміст:
Планове обслуговування фільтрів:
- заміна картриджів проточного фільтра;
- які фільтри можна чистити;
- відновлення картриджів;
- планове обслуговування фільтра зворотного осмосу.
Поширені проблеми із системами фільтрації:
- чому гірчить вода;
- причини зниженого тиску;
- вода стала каламутною;
- вода постійно скидається у каналізацію.
Підсумки.
Кожен фільтр для води, до якого б типу він не належав, потребує періодичного обслуговування. Насамперед йдеться про очищення фільтрів та заміну картриджів: ці процедури потрібно виконувати регулярно, відштовхуючись від зазначених в інструкції рекомендацій.
Також є низка проблем, які потребують позапланового втручання. Не всі можна діагностувати або усунути без досвіду роботи. Хороша новина: таких випадків одиниці, а отже, у більшості ситуацій можна впоратися своїми руками.
Обслуговування проточних та осмотичних фільтрів
Обслуговування картриджів полягає у їх своєчасній заміні. Момент для цього можна визначити візуально (якщо використовуються прозорі колби), за якістю води (з'являється смак або колір). Але найпростіший спосіб – відстежувати витрати води. Наприклад, фільтри розраховані на 12 000 л (12 м³).
Як замінити картридж проточного фільтра
Перше правило: картриджі слід підбирати під розмір колби. Найпоширеніші формати – Slim з діаметром 2,5 дюйми та Big Blue (BB) з діаметром 4,5 дюйми. При цьому і перші, і другі є у варіантах під картридж довжиною 10 та 20 дюймів. Якщо є така можливість, краще замовляти картриджі від того самого виробника, що й сам фільтр. У нас на сайті є розхідники від компаній SANTAN, Aquavita, Ecosoft.
У фільтрах грубої очистки використовуються картриджі, які уловлюють відносно великі частинки, наприклад, іржу, глину, мінеральні відкладення з водопроводу. Це можуть бути фільтри трьох типів:
- Багаторазові. Уловлюють частинки до 50 мікрон.
- Шнуркові. Уловлюють частинки до 20 мікрон.
- Поліпропіленові. Уловлюють частинки 1-5 мікрон.
Вибирайте такий самий тип картриджів, який використовувався раніше.
Щоб замінити картридж, виконайте такі дії:
- Перекрийте подачу води.
- Відкрийте кран, щоб спустити воду.
- Поставте ємність під фільтр, після чого відкрутіть колбу за допомогою комплектного ключа.
- Злийте воду, промийте колбу і встановіть новий картридж.
- Зберіть систему, увімкніть подачу води та відкрийте кран на 5 хвилин, щоб заповнити систему та промити фільтр.
Якщо у вас встановлений фільтр для питної води, то у його складі також використовується активоване вугілля. Воно очищає рідину від присмаку та запаху, у тому числі хлору. Вугілля у фільтрі може бути брикетоване, пресоване або гранульоване. Оптимальним варіантом вважається останній тип. Картридж SANTAN з гранульованим наповнювачем розрахований на об'єм до 8000 л води.
Вугільний картридж встановлюється після фільтру грубої очистки. Такого порядку слід дотримуватись і при заміні. Послідовність заміни така сама, як у описаній вище інструкції.
Які фільтри можна чистити
Практично в будь-якому водопроводі використовуються фільтри грубого (механічного) очищення, які являють собою металеву сітку. Вони встановлюються для того, щоб збирати найбільші забруднення, наприклад, частинки металу, окалину, камінці, які можуть потрапити до системи водопостачання під час ремонту.
Механічні фільтри також іноді ставляться перед повноцінною системою очищення води. Періодично їх потрібно чистити:
- Перекрийте воду.
- Спустіть воду із системи.
- Поставте ємність під фільтр.
- Відкрутіть ковпачок фільтра за допомогою розвідного ключа.
- Промийте металеву сітку.
- Вставте назад у фільтр і закрутіть.
У будинках з централізованим водопостачанням процедуру можна проводити 1 раз на рік, оскільки вода проходить попереднє очищення. Якщо ви використовуєте свердловину або колодязь, то фільтр грубої очистки слід перевіряти 1-2 рази на місяць, оскільки в нього можуть потрапляти намул або частинки породи.
В окремих випадках, якщо на сітці є пошкодження, може знадобитися заміна. Окремо сітка не продається, тому доведеться купити новий фільтр грубої очистки.
Якщо плануєте його змінювати, зверніть увагу на самопромивний фільтр. Його не потрібно повністю розбирати: достатньо відкрити клапан і сітка очиститься проточною водою.
Які картриджі можна відновити
Для пом'якшення води у складі фільтра іноді використовується картридж з іонообмінною смолою. Вона вловлює частки солей, тим самим зменшуючи ймовірність появи накипу. З плином часу (зазвичай протягом 1-2 місяців) ці властивості погіршуються, і необхідно проводити регенерацію (відновлення) картриджа. Для цього можна використати готову рідину, а можна приготувати її самостійно.
У домашніх умовах зазвичай використовується 10-відсотковий розчин столової кухонної солі:
- На 1 л води додайте 100 г солі (залежно від розміру фільтра знадобиться 2-3 л розчину).
- Розберіть картридж.
- Залийте його розчином доверху.
- Залишіть на 10-12 годин.
Після цього знову зберіть систему. Властивості іонообмінної смоли чудово відновлюються, тому таку процедуру можна проводити сотні разів, перш ніж знадобиться новий картридж.
Обслуговування системи зворотного осмосу
Фільтр зворотного осмосу включає всі перераховані вище картриджі, тому йому знадобляться аналогічні процедури. Крім того, з часом потрібна заміна осмотичної мембрани.
Обслуговування такого фільтра зазвичай не викликає труднощів. Єдина порада, яку дають фахівці: ставте позначки на шлангах та патрубках, щоб не переплутати їх при збиранні системи. Для цього можна використовувати маркер чи ізоленту.
Поширені проблеми з фільтром для води
Зазвичай, якщо проводити своєчасне обслуговування проточного фільтра проблем не виникає. Тим не менш, у деяких випадках можна зіткнутися з погіршенням якості води і падінням напору. Розповідаємо про найпоширеніші причини та способи їх усунення.
Вода почала гірчити
Головна причина гіркого присмаку – хлорорганічні сполуки. У процесі очищення вони залишаються у фільтрі, але коли їх концентрація досягає граничного рівня, картридж більше не може їх утримувати.
Якщо вода почала гірчити, необхідно провести планову заміну картриджа. Зазвичай проблема криється у вугільному фільтрі, який відповідає за очищення від органічних сполук та хлору.
Також смак води може здатися незвичним після встановлення системи зворотного осмосу. Це пов’язано з тим, що з неї видаляється максимальна кількість мінералів, і це позначається на присмаку. У такому разі слід подумати про встановлення мінералізатора, який збагачуватиме очищену воду корисними мікроелементами.
Впав напір води
Найчастіше напір води падає, якщо один із фільтрів засмічується. Зазвичай причину варто шукати на етапі грубої очистки. У разі засмічення фільтр потрібно замінити або почистити, якщо це передбачено його конструкцією.
Іноді тиск падає після планового обслуговування. Причина може бути в розгерметизації. Уважно огляньте фільтр, перевірте сухими руками місця з'єднань. Якщо виявили протікання, слід перекрити воду і знову зібрати фільтр. При цьому врахуйте, що гумотехнічні вироби, у тому числі кільця ущільнювачів, з часом можуть усихати або тріскатися. У такому разі їх потрібно замінити. Тимчасовим рішенням може бути силіконове мастило, яке наносять на проблемні ущільнювачі. А ось герметик використовувати не варто, оскільки потім можуть виникнути проблеми з розбиранням фільтра.
Вода стала каламутною
Зазвичай, вода набуває кольору, якщо ви давно (більше двох тижнів) не користувалися фільтром. У такому випадку в ньому можуть почати розмножуватися водорості, і тоді потрібна заміна, навіть якщо ресурс картриджа ще не вичерпано.
Крім цього, у воді можуть опинитися частинки активованого вугілля. Це відбувається, якщо фільтр неправильно встановлений. Також вугілля може потрапляти у воду одразу після встановлення – це нормально. Як тільки вода промиє систему, каламутність пропаде.
Остання причина – погіршення води у водопроводі. До системи може потрапити підвищена кількість сміття під час ремонту. Тому іржа та мінеральні сполуки можуть забити фільтри протягом кількох днів.
Система зворотного осмосу постійно скидає воду у каналізацію
Фільтри зворотного осмосу відрізняються за принципом дії від звичайних проточних чи побутових моделей. Вони не повинні очищати 100% рідини. Зазвичай на 1 літр очищеної води припадає 3 літри тієї, що скидається у каналізацію.
Якщо співвідношення зростає, то це вже проблема. У такому разі може бути 2 причини:
- Мембрана потребує заміни. Коли осмотична мембрана забивається, молекулам води стає складніше проходити через неї. Тому бак може повільніше наповнюватися, а у каналізацію скидатися великі обсяги рідини.
- У системі недостатній тиск. Для нормального протікання осмосу в системі має бути тиск 2,5-5 атмосфер. Зазвичай проблем не виникає із централізованим водопостачанням. А ось у приватному секторі, якщо воду беруть із свердловини чи колодязя, показник може становити лише 1-2 атм. У такому разі потрібно встановити насос для нагнітання тиску, а також автоматику керування, щоб він сам вмикався у потрібні моменти.
Підсумки
- Заміна та обслуговування картриджа – досить проста процедура. Якщо навчитися виконувати їх своїми руками, можна заощадити на виклику майстра.
- Більшість проблем, з якими стикаються власники фільтрів, безпосередньо чи опосередковано пов'язані зі станом картриджа. Якщо ви регулярно з ними стикаєтеся навіть при регулярній заміні, причина швидше за все криється у якості води. У такому випадку слід поговорити з фахівцем і купити фільтр, який більше підходить для вашої місцевості.
- Фільтр зворотного осмосу – досить складна система. Зважаючи на це, не всі проблеми можна усунути своїми руками, і з великою ймовірністю доведеться викликати майстра.