Запитання «Як відновити вугільний фільтр для води? Чи можна регенерувати його в домашніх умовах?» хвилюють багатьох користувачів, адже всім хочеться заощадити. Перш ніж отримати відповіді, слід розібратися в конструкції та особливостях вугільних фільтрів.
Навіщо ставлять вугільний фільтр?
Робота вугільного фільтра основана на адсорбції, тобто матеріал картриджа поглинає домішки, що містяться у воді. Він нейтралізує неприємний присмак і запах, наприклад, сірководню, робить воду прозорою, усуває хлор, бензол, фенол, пестициди та інші хімічні сполуки, затримує деякі (далеко не всі) мікроорганізми та продукти їхньої життєдіяльності.
Очищення води вугіллям ефективне та доступне, тому використовується в багатьох областях: фільтрація стічних вод, водопідготовка, промисловість, але найчастіше вугільні фільтри застосовуються в побуті як самостійний очисний пристрій або як частина системи зворотного осмосу.
Конструкція вугільного фільтра
У побуті найчастіше використовуються картриджні вугільні фільтри. Картриджі - багатошарові конструкції, що складаються з сіток. Зовнішні шари мають великі комірки, які зменшуються, наближаючись до центру. Це дозволяє затримувати механічні забруднення різного розміру. Всередині картриджа знаходиться вугільний елемент.
В якості активного компонента в сучасних фільтрах найчастіше використовується активоване вугілля зі шкаралупи кокосового горіха. Воно більш ефективне та дешеве ніж деревне, має універсальну дію, справляється з органікою, хлором та іншими забрудненнями. Невеликий розмір пор кокосового вугілля дозволяє затримувати найдрібніші частки.
Наповнювач буває у вигляді гранул, порошку, карбон-блока. Гранульоване вугілля користується популярністю завдяки високій швидкості фільтрації, універсальності, воно не знижує тиск подачі води, високопориста структура забезпечує глибоке очищення. Карбон-блок - сучасний варіант, являє собою моноліт з вугільного порошку і харчового поліпропілену. Він затримує дуже дрібні частинки розміром від 0,3 мкм, має довгий термін служби. Порошкові картриджі відрізняються великою робочою площею, фільтрують повільніше, ніж карбон-блоки та елементи з гранульованим активованим вугіллям, але очищають воду якісніше.
Правила використання вугільного фільтра
Щоб вугільний фільтр прослужив довше та виконував роботу максимально ефективно, потрібно дотримуватись нескладних рекомендацій:
- тиск води повинен відповідати вказаному в інструкції або на упаковці;
- для очищення гарячої води можна використовувати лише виріб, призначений для високих температур;
- вугільний фільтр встановлюється в приміщеннях, що добре вентилюються, з вологістю не більше 70%, подалі від обігрівальних приладів, плити. Під час приготування їжі має працювати кухонна витяжка;
- якщо у воді є тверді домішки, перед вугільним фільтром обов'язково встановити механічний.
Пити воду відразу після встановлення фільтра не можна. Після заміни необхідно промити активоване вугілля. Якщо йдеться про насадку на кран або проточну модель, то слід відкрити кран на 5-10 хвилин, у фільтр-глечик потрібно два-три рази залити та вилити воду,
Переваги та недоліки вугільних фільтрів для води
Фільтри на основі вугілля користуються попитом завдяки екологічності та високій якості очищення. Отримана з їх допомогою рідина абсолютно безпечна для здоров'я, без сторонніх запахів та присмаку, вона підходить для пиття. Наповнювач виготовляється з натуральної сировини, без додавання хімікатів. Ще одна перевага вугільного фільтра – доступна вартість картриджів.
Як і будь-який інший засіб для очищення води, фільтр з вугіллям має не тільки переваги, але й недоліки. Він чудово видаляє хлор, але погано справляється з бактеріями та залізом. Крім того, якщо довгий час вода не проходитиме через картридж, то є ризик розвитку в наповнювачі мікроорганізмів.
Те, як довго прослужить вугільний фільтр, залежить від якості (складу) води, щоденного обсягу роботи, дотримання правил експлуатації, виробника. У середньому картридж потрібно змінювати кожні 2-6 місяців.
Типи вугільних фільтрів
Залежно від конструкції виділяють такі види фільтрів:
- Глечики: компактний варіант, який можна використовувати вдома або взяти з собою, наприклад, у похід чи поїздку. Картриджа вистачає приблизно на два місяці (150-300 л). Це непоганий варіант для очищення питної води для невеликої родини.
- Насадки на кран: вугільні проточні фільтри встановлюються на змішувач. Вода проходить спочатку через картридж механічного очищення, а потім через вугілля. Встановити насадку на кран дуже просто, орієнтовний термін її служби – 3 місяці. Проточний фільтр очищає воду якісніше ніж глечик, але суттєво зменшує напір: в середньому 1 склянка наливається за 1 хвилину. Основний недолік цієї моделі в тому, що вона підходить тільки для випадків, коли вода у водопроводі достатньо чиста.
- Стаціонарні: картриджний та балонний вугільні фільтри найбільш продуктивні. Картриджі монтуються під кухонну мийку, від фільтра виводиться окремий тонкий кран. Це дозволяє використовувати звичайну воду з водопроводу для побутових цілей та фільтровану для пиття або приготування їжі. Балонний фільтр схожий з картриджним, але він більш громіздкий, підходить для приватного будинку або підприємства з невеликим споживанням води. Для централізованого водопостачання достатньо одного вугільного фільтра, якщо вода надходить зі свердловини або в ній багато домішок, пристрій монтується в систему багатоступеневого очищення.
- Частина системи зворотного осмосу: вугільний фільтр – обов'язковий елемент зворотноосмотичного очищення. Багатоступінчаста система фільтрації дозволяє отримати чисту воду, але вона видаляє не тільки шкідливі речовини, а й корисні, тому після мембрани зворотного осмосу необхідно встановити мінералізатор.
Регенерація вугільного фільтра
Однозначної відповіді на запитання «Чи можна відновити вугільний фільтр для води?» немає. З одного боку, він не підлягає 100% регенерації, тому що з активованого вугілля через його пористу структуру вимити всі забруднення не вийде. Отже, повністю відновити здатність поглинати домішки неможливо. З іншого боку, гранули та картридж вугільного фільтра можна промити та використовувати ще пару разів. У будь-якому випадку, наліт, відкладення, бруд вдасться видалити лише частково.
Процедура відновлення гранульованого вугілля фільтру для води досить проста:
- Висипати гранули в емальований посуд, 2-3 рази промити під струменем води, замочити на кілька годин, потім процідити.
- Зробити 3 літри тривідсоткового розчину двовуглекислої (харчової) соди, залити їм гранули та прокип'ятити 30 хвилин.
- Злити воду та ретельно промити вугілля для фільтра.
Щоб відновити вугільний картридж, необхідно за допомогою спеціального ключа, що входить до комплекту, зняти кришку, витягнути карбон-блок і промити його під проточною водою. Для видалення солей жорсткості картридж замочується в сольовому розчині на 2-3 години, потім промивається.
Зрозуміти, що вугільний фільтр пора змінювати, можна за зміненими запахом і смаком води, але краще не чекати, а орієнтуватися на рекомендації виробника, до того ж ці зміни помітні не завжди.
Як зробити вугільний фільтр своїми руками
Зрозуміло, що саморобний фільтр для води за якістю очищення та робочим ресурсом поступається купленому в магазині, але в деяких випадках, наприклад, у поході, він здатний допомогти. Зробити фільтр для води своїми руками просто:
- Відрізати дно у пластикової пляшки.
- У кришці чистого відра або іншої ємності, що щільно закривається, проробити отвір розміром з шийку пляшки.
- Вставити пляшку в кришку, можна використовувати ущільнювач. З'єднання має бути міцним та герметичним.
- Змішати деревне вугілля, пісок та гравій у рівних пропорціях. Вугілля може бути трохи більше, важливо, щоб воно було з деревини листяних порід.
- Наповнити сумішшю пляшку, залити воду.
- Перші кілька літрів будуть каламутними. Після того, як наповнювач фільтра промиється та потече прозора вода, ним можна користуватися.
Якщо під рукою немає піску і гравію, то в якості фільтр використовується вугілля, в ідеалі березове, загорнуте в чисту тканину.
Воду після саморобного фільтра не можна пити без кип'ятіння!
Висновки:
- Вугільний фільтр ефективно видаляє хлор та інші домішки, але він не справляється з мікроорганізмами та залізом. Як правило, використовується активоване вугілля зі шкаралупи кокосу.
- Якщо у воді є тверді частинки, перед вугільним фільтром необхідно встановити механічний.
- Існує три типи очисних пристроїв на основі вугілля: мобільні глечики, компактні насадки на кран та продуктивні стаціонарні. Також вони є обов'язковим елементом системи зворотного осмосу.
- Гранульоване вугілля та карбон-блок можна відновити та використовувати повторно, але повністю видалити забруднення з пір неможливо.
- Термін служби фільтра залежить від якості та витрати води, дотримання правил експлуатації.
- У польових умовах можна зробити вугільний фільтр самостійно з підручних матеріалів, але вода після фільтрації недостатньо чиста, тому перед вживанням її обов'язково прокип'ятити.