Основний елемент будь-якого фільтру для води – картридж. Саме від нього залежить якість очищення, тому важливо його правильно підбирати та стежити за станом. У цій статті ми поговоримо про те, які бувають картриджі для фільтрів води, коли, навіщо та як їх міняти.
Як вибрати картридж для фільтру води
Картриджі для очищення води відрізняються один від одного розміром, матеріалом, призначенням, конструкцією. За останнім критерієм вони бувають багаторазовими та одноразовими. З назви зрозуміло, що одноразові після забруднення слід викинути, а багаторазові можна використовувати повторно.
Залежно від типорозміру картриджі для магістральних фільтрів очищення води поділяються на дві групи: Big Blue (BB) та Slim Line (SL). Big Blue – американський стандарт, їхній діаметр дорівнює 4,5 дюйма. Slim Line – європейський стандарт, відрізняється від BB меншим діаметром – 2,5 дюйма. За висотою є п'ять варіантів:
- 5”Slim
- 10”Slim
- 20”Slim
- 10”BigBlue
- 20”BigBlue.
Ще один параметр, що впливає на те, який картридж вибрати для фільтру води, - призначення. Залежно від виконуваних завдань існують такі різновиди:
- Механічні: видаляють пісок, мул, іржу, тонкість фільтрації – 1-50 мкм. Як правило, механічні картриджі виготовляють із поліпропілену, який не виділяє шкідливих речовин та підходить для питної води. Матеріал може бути у вигляді ниток або спіненим. Мотузковий поліпропіленовий картридж рекомендується використовувати в тих випадках, коли у воді переважають великі частинки і при цьому тиск в системі низький, спінений поліпропілен краще справляється з дрібними частинками при хорошому тиску. Орієнтовний термін служби механічного картриджа – півроку.
- Вугільні: очищають від хлору, органіки, нафтопродуктів, фенолів та інших токсичних речовин, нейтралізують неприємний запах і покращують смак води. Для виготовлення картриджів для фільтрів використовується активоване вугілля зі шкаралупи кокосового горіха. Воно має кращі експлуатаційні властивості, ніж деревне та кам'яне вугілля. Особлива технологія унеможливлює зворотний викид забруднень. Купити вугільні картриджі для фільтрів води можна пресовані та гранульовані. Перші забезпечують найкращу фільтрацію, а другі служать довше. Вугільний фільтр встановлюється після механічного.
- Пом'якшувальні: завдання картриджів – пом'якшити воду, видаливши з неї солі жорсткості (сполуки кальцію та магнію), які утворюють накип на ТЕНах та посуді. Очищувальні модулі виконані з катіоніту - харчової іонообмінної натрій-катіонової смоли.
- Знезалізнювальні: фільтруючі картриджі видаляють різні сполуки заліза: дво- та тривалентне, колоїдні іони, залізобактерії. Надлишок цих речовин негативно впливає на смак та запах води, шкодить здоров'ю, сприяє появі нальоту на посуді та побутовій техніці.
- Вугільні постфільтри: фінішне очищення, нерідко постфільтри використовуються в системах зворотного осмосу. На цьому етапі видаляються різноманітні забруднення, у тому числі хлор, покращуються смакові якості води. Всередині колби знаходяться гранули активованого вугілля зі шкаралупи кокосового горіха.
- Спеціалізовані: до цієї групи належать мінералізатори, коректори pH. Вони встановлюються після системи зворотного осмосу, мембрана якого не пропускає жодних, навіть корисних речовин. Мінералізатор насичує воду кальцієм, залізом, натрієм, магнієм та іншими корисними речовинами. Коректор pH регулює водневий показник. Нейтральне значення pH дорівнює 7. Якщо показник вищий, то потрібний картридж, що підкислює, якщо нижче – що підлужнює.
Навіщо міняти картриджі у фільтрах для води
В процесі роботи фільтруючі картриджі накопичують забруднення та шкідливі речовини, тому їх потрібно своєчасно змінювати. Якщо продовжити і надалі користуватися фільтром, термін служби якого вийшов, це може призвести до неприємних наслідків:
- насамперед знизиться ефективність очищення;
- вода перестане очищатись, тому вона може неприємно пахнути, мати специфічний присмак;
- після кип'ятіння з'являється накип, особливо це помітно у чайнику;
- результат прання гірший;
- тиск води зменшується;
- зворотноосмотична мембрана раніше вийде з ладу.
Як часто потрібно міняти картриджі у фільтрах
Добросовісні виробники вказують термін експлуатації картриджа для водяного фільтра, але він змінюється залежно від якості та витрати води. У середньому картридж у фільтрі-глечику служить від двох до шести тижнів, у проточному фільтрі – 3-4 місяці, у системі зворотного осмосу – 3-6 місяців. Але орієнтуватися треба не на терміни, а на стан фільтроелемента. Поява хоча б одного з пунктів, описаних у попередньому розділі, свідчить про необхідність встановлення нового картриджа. Щоб спростити завдання, можна придбати фільтр з індикатором забруднення.
Щоб купити картридж для фільтру води, який підійде до колби і буде максимально ефективним, рекомендується купувати розхідники того ж виробника, що й колба. По-перше, фільтроелементи можуть відрізнятися за розмірами, іноді різниця навіть у кілька міліметрів виявляється критичною. По-друге, через відмінності стикувальних частин картриджі від одного виробника можуть не підійти до фільтрів від іншого.
Як замінити картридж у фільтрі для води
В принципі, замінити картриджі своїми руками нескладно, головне - дотримуватися послідовності дій. Перед встановленням необхідно видалити не лише упаковку, але й усі заводські наклейки. У жодному разі не можна використовувати для закручування колби ключ, оскільки пошкодиться кільце ущільнювача.
Як поміняти картридж у фільтрі-глечику
Фільтр-глечик цінується за простоту, ефективність, мобільність. Процес заміни картриджа нескладний, головне, щоб він підходив до глечика. Спочатку потрібно витягти використаний картридж, видалити з ємності осад, наліт та інші можливі забруднення, ретельно промивши її. Новий фільтроелемент необхідно повністю занурити у воду та кілька разів струсити, щоб видалити зайве повітря. Після цього його необхідно вставити у гніздо до упору та промити, двічі заливши і виливши чисту воду. Після цього глековим фільтром можна скористатися.
Як поміняти картридж у проточному фільтрі
Проточний (магістральний) триступінчастий фільтр вмонтовується у водопровід. Він складається із трьох колб і, відповідно, трьох картриджів. Процес їх заміни вимагає акуратності, найголовніше – не переплутати, в якому порядку ставити картриджі у фільтр, інакше вода буде недостатньо чистою, а можливо навіть небезпечною для здоров'я.
Те, які саме фільтроелементи потрібно використовувати, залежить від складу води, тому фахівці рекомендують попередньо проводити лабораторне дослідження. Послідовність встановлення картриджів у проточних фільтрах наступна:
- Механічна очистка, затримуються нерозчинні у воді домішки. Перший картридж виконаний із поліпропілену.
- Другий картридж пом'якшує воду, видаляє залізо або забезпечує додаткове очищення. Він містить іонообмінну смолу, кальцит або активоване вугілля. Те, який варіант вибрати, залежить від якості води.
- Карбонблок видаляє хлор, ПАР, органічні домішки.
Перш ніж розпочати заміну картриджів у магістральному фільтрі, слід перекрити подачу води та знизити тиск у системі, відкривши кран. Тільки після цього можна знімати фільтр, від'єднувати колби та діставати картриджі. Колби необхідно ретельно промити. Наступний етап – вставити нові картриджі згідно з інструкцією, що додається до пристрою. Важливо не порушити послідовність! Переконавшись, що все зроблено правильно, потрібно прикрутити колби до корпусу та встановити фільтр на місце. Потім на півгодини слід відкрити кран, напір має бути середнім. Це потрібно, щоб промити нові картриджі.
Як поміняти картридж у системі зворотного осмосу
Найважливіша і найдорожча частина фільтра зворотного осмосу – мембрана, картриджі покликані видалити з води усі забруднення, які можуть її пошкодити. Система зворотного осмосу складається з трьох фільтрів попереднього очищення, мембрани, накопичувального бака, постфільтра, за бажанням встановлюються мінералізатор і помпа. Постфільтр, що містить активоване вугілля, видаляє мікроорганізми, які можуть з'явитися під час зберігання води в накопичувальному баку.
Середній термін служби картриджів попереднього очищення – 3 місяці, мембрани та постфільтра – рік. Процедура заміни картриджів триступеневого очищення системи зворотного осмосу аналогічна до обслуговування проточного фільтра.
Щоб встановити нову мембрану, необхідно перекрити подачу води на фільтр, закрити кран накопичувального бака, знизити тиск у системі, злити очищену воду. Далі потрібно від'єднати білу трубку і, використовуючи ключ, що входить в комплект, зняти мембранний корпус. Наступний етап - акуратно, за допомогою плоскогубців, видалити використану мембрану та встановити нову таким чином, щоб спочатку в корпус вставлялася частина з кільцями. Повернувши корпус на місце, потрібно промити мембрану. Для цього слід двічі злити воду із накопичувального бака.
Процес заміни постфільтра досить простий: перекрити подачу води, злити воду із системи, замінити старий постфільтр на новий.
Висновки:
- Щоб зрозуміти, який потрібен фільтр для води, необхідно визначитися, які завдання він має виконувати.
- Вибір картриджа залежить від розміру колби. Бажано купувати елементи від одного виробника.
- Картриджі необхідно своєчасно змінювати, щоб уникнути подачі неякісної води, що негативно впливає на побутову техніку та організм людини.
- Процес заміни картриджів у фільтрах для води вимагає акуратності та послідовності.