У цій статті ми розповімо про те, як правильно спроектувати ванну кімнату. Незалежно від розміру приміщення, санвузол повинен бути затишним, комфортним і практичним, адже в ньому ми не тільки приводимо себе до ладу, але й розслабляємось після робочого дня.
Планування ванної кімнати
Перше, з чого слід почати, - продумати, як правильно розмістити все у ванній кімнаті. Для цього можна звернутися до дизайнерів або скористатися онлайн-планувальником інтер'єру. Безкоштовні програми допоможуть самостійно створити 3Д дизайн квартири чи будинку.
При плануванні ванної кімнати фахівці рекомендують дотримуватись таких правил:
- якщо в приміщенні є і ванна, і душова кабінка, вони розміщуються поруч;
- сушарка для рушників встановлюється біля кабінки або ванни;
- у суміщеному санвузлі унітаз розташовується збоку від входу або, якщо дозволяє простір, за перегородкою;
- вхідні двері, ящики та дверцята меблів повинні відчинятися вільно, не впираючись у стіну або інші предмети інтер'єру та не заважаючи пересуванню;
- між сантехнікою необхідно залишати вільний простір, щоб можна було здійснити ремонт та обслуговування, наприклад, прочищення труб або заміну кранів;
- розташування побутової та сантехніки залежить від розміщення каналізаційних та водопровідних труб, електропроводки.
Звичайно ж, на планування інтер'єру значною мірою впливає розмір приміщення – чим воно більше, тим простіше. Про те, як підібрати сантехніку для маленької ванної кімнати, ми докладно розповідали раніше.
На водопровідні труби бажано встановити фільтри з картриджами механічної очистки. Домішки, що містять у воді, здатні зменшити термін служби пральної машини, змішувачів, залишити на сантехніці руді плями.
Один із трендів у дизайні ванної кімнати 2024 року – велика кількість світла та дзеркала з підсвічуванням. Світильники з регульованою інтенсивністю та температурою світла, розташовані у різних зонах, дозволять створити потрібне освітлення залежно від ситуації: від приглушеного романтичного до яскравого для макіяжу.
Як вибрати сантехніку
Практичність санвузла багато в чому залежить від якості та правильності обраної сантехніки. Про те, який кран для ванної кімнати кращий, докладно написано у статті «Змішувач для ванної кімнати: секрети вибору та тренди 2024».
Як вибрати умивальник
Щоб правильно вибрати раковину для ванної кімнати, необхідно визначитися з типом її монтажу:
- П'єдестал: умивальник "тюльпан" розміщується на "ніжці", всередині якої ховаються всі шланги та труби. П'єдестал може стояти на підлозі або закінчуватися значно вище та кріпитися до стіни (напівп'єдестал). Перший варіант простий і недорогий, але ускладнює прибирання та займає більше місця.
- Підвісна (консольна) раковина: кріпиться до стіни, всі комунікації приховані. Перед покупкою важливо переконатись, що стіна витримає таке навантаження.
- Врізна: умивальник вбудовується в стільницю. Це зручно, але монтаж пов'язаний із певними труднощами.
- Накладна: раковина, що встановлюється на шафку або стільницю, виглядає стильно і сучасно.
- Умивальник на пральну машинку: зручна модель для маленької ванни.
Наступний крок – підібрати правильний розмір раковини. Ідеальних параметрів не існує, все залежить від розміру приміщення, вподобань тих, хто користуватиметься умивальником, його форми. Оптимальним варіантом вважається раковина завширшки 40-70 см, глибиною 20-40 см.
Сучасні вмивальники виготовляються не лише з традиційних фаянсу та порцеляни, але й з каменю, нержавіючої сталі, дерева, скла. Кожен з цих матеріалів має свої плюси та мінуси, робити вибір слід ґрунтуючись на фінансових можливостях, інтер'єрі ванної кімнати та можливості доглядати за сантехнікою, наприклад, скло та дерево більш вибагливі.
Як вибрати унітаз
За типом монтажу унітази бувають підлоговими, приставними та підвісними. Перші – найбільш популярні та прості в монтажі, останні – компактні та сучасні, але їх установка досить складна та можлива не у всіх випадках. Приставний унітаз – щось середнє між підлоговим та підвісним. Його бачок ховається у стіну, а чаша встановлюється на підлогу.
Те, який вибрати унітаз, залежить від розведення каналізаційних труб. Залежно від цього підбирається злив: горизонтальний чи вертикальний. Особливих відмінностей між ними немає. Горизонтальне розташування частіше зустрічається у квартирах, вертикальне – у приватних будинках. Вода в бачок подається знизу чи збоку. Бічне підведення води в унітаз обійдеться дешевше за нижнє, але за це доведеться заплатити шумом при наповненні бачка.
Матеріал виготовлення буває різним: порцеляна, фаянс, акрил, мармур, нержавіюча сталь. Сказати точно, який унітаз найкращий, не можна, бо кожен з них по-своєму добрий.
Як вибрати ванну
Якщо розміри ванної кімнати дозволяють, варто купити ванну. За формою вона може бути прямокутною, овальною, круглою, трикутною, фігурною, за матеріалом – чавунною, сталевою, акриловою та навіть кам'яною. Чавун прослужить кілька десятиліть, він дуже міцний і добре тримає тепло, але багато важить. Сталева ванна доступна за ціною, легша за чавунну, але менш міцна і вода в ній швидко остигає. Вироби з акрилу легкі, теплі, бувають різних форм, часто оснащені гідромасажем, датчиками рівня води та іншими функціями. Акрилові ванни вимагають дбайливого догляду та прогинаються під великою вагою. Литий камінь (композит) дуже міцний і теплий, ванна з цього матеріалу досить проста у догляді, але на ній легко з'являються подряпини, вона важка та недешева.
Якщо говорити про спосіб монтажу ванни, вона може вбудовуватися в підлогу або п'єдестал, примикати до стін приміщення чи стояти окремо. Яке розташування обрати – залежить від розміру санвузла, побажань та можливостей власника.
Ще один критерій вибору – розмір ванни. В принципі, тут все індивідуально і пов'язане з ростом та комплекцією мешканців будинку. Єдина порада – не варто купувати надто високу ванну.
Як вибрати душову кабінку
Купити душову кабіну рекомендується, якщо санвузол невеликий, в родині є діти, літні, люди з захворюваннями опорно-рухового апарату, крім того, вона зручна для швидкого прийняття душу. Більшість сучасних моделей мають додаткові функції: гідромасаж, підсвічування, аромотерапія та ін.
За формою душові кабінки бувають квадратними, напівкруглими, прямокутними, кутовими, асиметричними, п'ятикутними. Також вони відрізняються за розміром. Вибір габаритів та форми, як і у випадку ванни, залежить від приміщення та тих, хто нею користуватиметься.
За типом відкриття двері для душової кабінки поділяються на:
- поворотні
- відкриваються всередину
- перегородки
- розсувні
- розстібні
- гармошка
Двері можуть складатися з одного, двох, трьох, чотирьох, п'яти та навіть шести елементів. Сказати, яка душова кабінка краща, ґрунтуючись на конструкції дверей, не можна, знову ж таки все індивідуально. Для виготовлення стін і дверцят використовують загартоване скло та полістирол. Перше міцне та красиве, другий – надійний, недорогий, але згодом втрачає початковий зовнішній вигляд.
При виборі душової кабінки виникає питання: «Який піддон кращий: високий чи низький? Чи, може, зручніше без нього?» Кабіна з низьким піддоном безпечніша, у високому комфортніше мити собачі лапи або купати маленьку дитину. Душова кабінка без піддону візуально здається більш легкою та повітряною, але її монтаж вимагає дотримання ряду правил.
Як вибрати рушникосушарку
Сучасна рушникосушарка не тільки висушує рушники та дрібні речі, але й здатна нагріти приміщення, зробити його більш комфортним для купання, крім того, вона бореться з вологістю, знижуючи ймовірність виникнення цвілі.
Сушарки для рушників для ванної кімнати бувають електричними, водяними і комбінованими.
- Електрична: рушникосушарку можна вмикати і вимикати в будь-який зручний час, ступінь нагріву регулюється, установка дуже проста, але рахунок за електроенергію зросте. Електричні сушарки бувають «мокрими» (всередині знаходиться рідкий теплоносій) та «сухими» (нагріваються за рахунок кабелю). «Сухі» моделі дешевші в експлуатації, швидко нагріваються та швидко остигають. «Мокрі» коштують дорожче, довше зберігають тепло після вимкнення.
- Водяна сушарка для рушників: монтується в систему опалення або гарячого водопостачання, тому її робота ніяк не впливає на рахунки за комуналку. Така модель надійна, довговічна, безпечна, підключення краще довірити професіоналам. Якщо сушарка – частина опалювальної системи, вона виконує свої функції тільки в осінньо-зимовий період.
- Комбінована: рушникосушарка здатна нагріватися як від електрики, так і від гарячої води.
Сушки для рушників відрізняються одна від одної формою, матеріалом, потужністю. Найбільш поширені моделі «змійовик», «драбинка». Середня теплова потужність – 50 Вт на 1 м3. Для виготовлення сушарки використовуються сталь, кольоровий метал (латунь, алюміній, мідь), нержавіюча сталь. Який матеріал для рушникосушарки кращий? Однозначно, нержавіюча сталь, але вона коштує дорого.
Величезна різноманітність сантехніки, оздоблювальних матеріалів, меблів та аксесуарів дозволяє спроектувати стильну, зручну та практичну ванну кімнату. Потрібно лише враховувати поради щодо організації простору та купувати лише якісні вироби в магазині з гарною репутацією.